Müşteri Davranışlarını Anlama

Dijital pazarlamanın en önemli ayağını hedef kitlenizin hareket ve davranışları oluşturmaktadır. Bu davranış ve hareketleri iyi okumanız satış dönüşümü ve satış sonrasında bağlılık süreci açısından oldukça önemli noktadır. Bu yazımızda müşteri yolculuğunu anlama için neler yapılması gerektiğini değerlendireceğiz.

Müşteri Yolculuğu Haritası

Bir müşterinin herhangi bir ürünü satın alma sürecinde yapmış olduğu tüm hareketleri içermektedir. Yani satın alma işlemine gidene kadar hangi kanalları kullandıysa bu müşteri yolculuğu haritasını oluşturur. Bunun en önemli özelliği, sürekli ve değişkendir. Bu haritanın oluşturulmasındaki en önemli husus doğru pazarlama yatırımı yapılmasıdır. Örneğin bir müşteri AVM’de dolaşırken bir ürünü görür, sonrasında bunu inceler, diğer ürünler ile karşılaştırır ve en uygun olanı seçip online bir şekilde sipariş oluşturur. Bu süreç müşterinin yolculuk haritasıdır.

Balık Modeli

Müşteri yolculuğu haritası oluşmasında önemli bir modeldir. Balık modeli, müşterinin belirli bir şema veya organizasyon içerisinde olmadan rastgele farklı kanalları kullanarak yapmış olduğu satın almalardır. Örneğin bir müşteri önce ihtiyacını belirler, sonra bir arkadaşına sorar, sonrasında bununla ilgili bir video izler, farklı sitelerde karşılaştırma yapar ve sonrasında satın alma işlemini gerçekleştirir. Bu örnekte belirttiğim şekilde olabileceği daha kısa veya daha uzun bir süreci de kapsayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir